1. עורך דין תאונות דרכים
  2. מאמרים
  3. תביעת רשלנות רפואית

תביעת רשלנות רפואית

רשלנות 

כאשר אדם מבצע פעולה שאיננה הגיונית או שאדם אחר המודע למעשיו לא היה מבצע פעולה זו וכתוצאה מכך נפגע מישהו ו/או נגרם נזק, ניתן להגדיר זאת כרשלנות. לדוגמא, נפילה ברחוב בדרך לעבודה יכולה להגרם כתוצאה מסלילה לא נכונה, אי תיקון מרצפות, אי סתימת בורות וכד’ זו יכולה להיות רשלנות של העירייה המקומית. עו”ד נפילה ברחוב מתמצא בנבחי החוק והדמויות הרלוונטיות הקשורות לכך.


עצם הרשלנות והאפשרות של תביעה על רשלנות רפואית, מאפשרת לאדם שנפגע לקבל פיצוי על הנזק שנגרם. ברוב המקרים מדובר על פיצוי כספי שניתן לאדם הנפגע ואין כאן סוגיה פלילית אלא באה במסגרת דיני נזיקין.


דיני נזיקין 

בניגוד למשפט הפלילי, דיני נזיקין עוסקים במתן פיצוי על פגיעה באדם או ברכושו עקב מספר מקרים כמו: רשלנות, תאונה, תקיפה, מטרד, לשון הרע וכד’.


תביעה על רשלנות רפואית צריכה להצביע על התבצעות או התממשות שלושה אספקטים:


א.      נגרם נזק.


ב.      הקשר הנסיבתי בין הנזק שנגרם לאדם הנפגע לבין גורם הנזק.


ג.       התנהגות או פעולות שעשה או עשה גורם הנזק אין בגדר הנורמלי.


ז”א, ההתרשלות תתקיים במידה וגורם הנזק פעל ו/או סטה מהנורמלי וגרם לפגיעה ונזק לאדם ו/או רכושו.


הפיצוי במקרה של רשלנות רפואית, כמובן איננו אוטומטי, ועל הנפגע להוכיח סדרה של תבחינים אשר יזכו אותו בפיצוי. כאן תכנס לתמונה מומחית לפיצוי רשלנות רפואית אשר בקיאה בתחום ותדע לא לסטות לתחום הרשלנות הפלילית בה מאחר ורשלנות איננה מספיקה הטלת אחריות פלילית ולא תזכה בפיצוי כספי ככל הנראה.


תביעה על רשלנות רפואית איננה פשוטה כפי שהיא נשמעת, בית המשפט מבדיל בין שלושה תבחינים לקביעה של הפיצוי בהתאם לסוג הרשלנות:


א.  טיפול רפואי – האם הרשלנות מגיע מתוך טיפול רפואי לקוי?


ב.  הסכמת המטופל – האם כל היבטי הסיכונים בטיפול הובאו לידיעת המטופל והוא הסכים וחתם על כך?


ג.  פגיעה באוטונומיה – סוגיה זו נבדלת מסוגית הסכמת המטופל בכך שכאן, נשללת האפשרות מהמטופל לקבל החלטה ו/או לבחור בטיפול.


מאחר וסוגיית רשלנות רפואית הינה מורכבת, חובה עלינו לברר, לדקדק ולהוכיח האם מדובר ברשלנות או בטעות. מצד שני, על הרופא/ה להוכיח כי פעלו כמיטב יכולתם וכישוריהם לטיפול בנפגע. כמו גם באם יטענו כי זו הייתה מעידה איננה מהווה עילה לטעות במקרה של רשלנות רפואית.

logo בניית אתרים