1. עורך דין תאונות דרכים
  2. עורך דין תאונות עבודה
  3. עורך דין לנפגעי עבודה – מחלת מקצוע

עורך דין לנפגעי עבודה – מחלת מקצוע

מהי מחלת מקצוע? אילו מחלות נחשבות למחלת מקצוע

מחלת מקצוע היא מחלה שנגרמה עקב העבודה ובכך שתנאי העבודה סייעו לפרוץ המחלה. קיימת רשימה העונה להגדרה מה נחשב מחלת מקצוע והיא נמצאת בתקנות הביטוח הלאומי (ביטוח מפני פגיעה בעבודה), התשי”ד-1954. רבות ממחלות המקצוע הן הרעלות הנגרמות מחשיפה לחומרים כימיים (למשל, הרעלת עופרת, הרעלת תחמוצת הפחמן, וכדומה), כמו כן גם ירידה בשמיעה עקב חשיפה לרעש, מחלת עור. מחלות מקצוע אחרות הן מחלות המיוחדות לעובדים במקצועות מסוימים, או בתנאי עבודה מיוחדים. חוק הביטוח הלאומי אינו מכיר במחלות מקצוע אשר התקנות אינן נוקבות בשמן. אולם, ניתן להכיר במי שנפגע במחלה שנגרמה עקב העבודה אף שאינה נמצאת ברשימת מחלות מקצוע, וזאת בדרך של מיקרוטראומה.קיימות מחלות רבות אשר אינן מופיעות ברשימת מחלות מקצוע, אולם קיים קשר סיבתי בין הופעת המחלה לבין עבודתו של התובע. על מנת להתמודד עם הסוגייה הזו המחוקק מרכיב רשימה של שמות מחלות ולצידן מונה את סוג העובדים שלגביהן הן נחשבות מחלת מקצוע, או יש אפשרות כי המחוקק בודק האם קיים קשר סיבתי בין עבודתו של התובע לבין המחלה, לפעמים תוך קביעה מפורשת אלו מחלות לא תיחשבנה למחלות מקצוע לדוגמא מחלות אורטופדיות.קיימים מקרים חריגים בהם מחלת מקצוע נקבעת גם כשלא מדובר ב”עבודה ממושכת”, וכי הפגיעה התפתחה לפי הלכת המיקרוטראומה, ועל כן הפגיעה ממנה סובל התובע, הינה בגדר “תאונת עבודה”.


 

מהי מיקרוטראומה?

מדובר ב”פגיעות מצטברות” דבר המאפשר לבתי המשפט לקדם את מטרת החוק ולהכריז על מחלה כ- מחלת מקצוע. על פי המיקרוטראומה ניתן להכיר בתאונה גם בפגיעות בעלות אופי תאונתי הניתנות לאיתור והצטברותן גורמת לפגיעה ולנזק. המיקרוטראומה היה המפלט האחרון של התובע שאינו יכול להצביע על מקרה ספציפי אחד כתאונה.


במקרים אלו על התובע להוכיח כי מדובר במספר פגיעות מצטברות אשר כל אחת מהן היא אירוע תאונתי, כמו כן יש להוכיח קיומם של אירועים פתאומיים על פני רצף זמן, ואשר ניתן לזהות אותם ולברר אותם. לאחר מכן יש להוכיח באמצעות חוות דעת רפואית את טיבה של הפגיעה ואת שרשרת הפגיעות המצטברות, ובסופו של דבר להוכיח את הקשר הסיבתי שבין הפגיעות לבין העבודה.מחלת מקצוע, כמו בתאונת עבודה מקנה לתובע הטבות וזכויות מהמוסד לביטוח לאומי, דרגת הנכות במחלת מקצוע נקבעת מהיום בו התובע סיים לקבלת את הדמי הפגיעה ובמידה ולא היה מצוי בתקופת אי כושר תקבע לו דרגת הנכות מהיום בו נוצרה נכות מחלת המקצוע.


תוכן זה נועד לצורך מתן הכוונה בלבד ואינו מתיימר לתת מענה לכל שאלה ולכל מקרה.


התוכן איננו בא במקום ייעוץ על ידי עורך-דין המתמחה בנזקי גוף, המתעדכן בשינויי החקיקה והפסיקה, אשר יפעיל את שיקול דעתו ומומחיותו המקצועית לגבי כל מקרה ומקרה.


להתייעצות ללא התחייבות, פנה עוד היום לעו”ד קרן מסיקה חביב, עורך דין לנפגעי תאונות עבודה. 

logo בניית אתרים